Sezon na dynię to dla mnie małe pocieszenia związane z jesienią. Może i nie będzie już codziennie świecić słońce, może trzeba będzie ubierać szalik i czapkę, ale przynajmniej w sklepach i na straganach bez problemu dostaniemy dynie w różnych rozmiarach i rodzajach! Dziś na blogu zachęcę Was do zrobienia domowego musu z dyni, który możecie wykorzystać na przeróżne sposoby.
Domowy mus z dyni – jak go zrobić?
Zrobienie domowego musu z dyni jest niezwykle proste. Wystarczy kupić w sklepie sporą dynię i dokładnie ją umyć. Następnie umytą dynię kroimy na mniejsze części i usuwamy ze środka pestki. Nie trzeba obierać dyni ze skórki. Kawałki dyni układamy na blaszce do pieczenia i wkładamy do nagrzanego do 180 piekarnika. Dynię przed pieczeniem można delikatnie skropić oliwą z oliwek, ale nie jest to konieczne. Pieczemy kawałki dyni do momentu aż dynia będzie miękka – zwykle tak się dzieje po około 30 minutach pieczenia. Kiedy dynia jest upieczona wyjmujemy ją, studzimy i obieramy ze skórki. Następnie całość blendujemy na gładki mus – ja używam do tego blendera kielichowego. Tak przygotowane puree przechowuję w szklanych słoikach w lodówce przez kilka dni. Taki mus możecie też z powodzeniem zamrozić – wystarczy przełożyć go do naczynia lub np. kostek do lodu.
Domowy mus z dyni – do czego go dodawać?
Domowy mus z dyni to wspaniały dodatek do wielu dań. Poniżej kilka moich propozycji.
1. Jesienna owsianka z musem z dyni
Owsianki to wspaniały pomysł na odżywcze śniadania, ale warto pamiętać o tym, aby jeść je w różnej formie, żeby nam się nie znudziły. Świetnym składnikiem jesiennej owsianki jest dynia, którą można dodać w formie puree. Puree najlepiej przygotować dzień wcześniej, aby rano szybko dodać je do owsianki.
Składniki:
- 3 łyżki musu z dyni
- 5 łyżek płatków owsianych górskich
- 3/4 szklanki wody
- łyżeczka cynamonu
- garść orzechów włoskich
- owoce – 1 banan i 1 świeża figa
- 1 łyżka syropu klonowego (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Moją owsiankę z dynią przygotowuję w prosty sposób – 5 łyżek płatków owsianych zalewam wodą i gotuję kilka minut na wolnym ogniu. Kiedy płatki owsiane są już miękkie, zdejmuję je z ognia i dodaję do nich cynamon i mus z dyni. Całość dokładnie mieszam. Na owsiance układam pokrojone owoce i posypuję je orzechami i gotowe! Słodyczy tej owsiance dodają owoce, ale jeśli lubicie bardzo słodkie śniadania, to można polać danie łyżką syropu klonowego.
2. Zupa krem z dynią, ciecierzycą i świeżymi ziołami
Pożywna zupa z dynią i ciecierzycą, to świetny pomysł na jesienny obiad. Warto wzbogacić tę zupę o zdrową posypkę – w tej roli dobrze sprawdzą się uprażone na patelni pestki dyni lub ziarna słonecznika. Świetnym dodatkiem będzie też świeża bazylia lub kolendra, które nadadzą tej zupie wyrazistości. Przepis na zupę z dynią, ciecierzycą i kolendrą tutaj.
3. Dyniowe placuszki
Moje ulubione danie z domowego musu z dyni to zdecydowanie te placuszki! Placki połączone z syropem klonowym to świetny pomysł na drugie śniadanie lub na kolację. Przepis na puszyste placuszki dyniowe znajdziecie tutaj.
4. Pudding z dynią i nasionami chia
Składniki na 1 porcję:
- 3 łyżki nasion chia
- 1 szklanka mleka roślinnego (dobrze sprawdzi się sojowe lub kokosowe)
- 2 łyżki syropu klonowego
- 6 łyżek puree z dyni
Wszystkie składniki mieszamy w szklance lub małym słoiku i wstawiamy do lodówki na minimum godzinę lub na całą noc.
Podsumowanie – dlaczego warto jeść dynię?
Mam nadzieję, że nie macie wątpliwości, że dynia to warzywo warte uwagi. Znana jest nie tylko z pysznego aromatu, ale i z tego, że zawiera duże ilości beta-karotenu, silnego przeciwutleniacza, który jest w organizmie przekształcany w witaminę A. Beta-karoten nadaje warzywom i owocom ich pomarańczową barwę. Spożywanie żywności bogatej w beta-karoten opóźnia starzenie się komórek ciała. Jedzenie dyni doskonale wpływa też na serce. Dzięki zawartości błonnika, potasu i witaminy C dynia zwiększa też naszą odporność, więc to warzywo idealne na chłodne jesienne dni.