Instagram

Follow Me!

Zakupy

Mleko do koktajlu – jak wybrać najlepsze?

Styczeń 17, 2017

Pisałam kiedyś o tym, jak komponować koktajle, aby były maksymalnie zdrowe. W dzisiejszym wpisie skupię się na płynnych dodatkach do koktajlu. Czym uzupełniać smoothie, aby miało ono dobrą konsystencję i było pełne wartości odżywczych? Szczegóły poniżej.

Co dodawać do koktajli? Moja lista najlepszych płynnych dodatków

 

1. Domowe mleko kokosowe

Moim ulubionym dodatkiem do koktajlu jest zdecydowanie domowe mleko kokosowe. Sposób przygotowania mleka dokładnie opisałam tutaj. Zwykle robię mleko kokosowe z 1 szklanki ekologicznych wiórek kokosowych, np. takich. Wiórki wsypuję do blendera, zalewam 2 szklankami wody i blenduję. Następnie przelewam mleko przez sitko dokładnie wyciskając na sicie wiórki. Wyciśnięte wiórki ponownie zalewam 2 szklankami wody, blenduję i przelewam przez sitko. Gotowe!

Domowe mleko kokosowe
Składniki:

  • 1 szklanka wiórek kokosowych (np. Bio Planet lub innych bez dwutlenku siarki)
  • 4 szklanki wody niegazowanej

Domowe mleko kokosowe

 

2. Mleko kokosowe ze sklepu

Czasem jako dodatku do koktajlu używam mleka kokosowego ze sklepu. Wtedy najczęściej korzystam z mleka kokosowego w puszce marki Real Thai. To mleko ma świetny skład – jest w nim tylko ekstrakt kokosowy 85% i woda 15%. Cena też jest bardzo dobra – 8,49 zł za jeden 400 ml. To mleko kupuję najczęściej w supermarkecie Leclerc lub przez internet.

Real Thai Mleko kokosowe w puszce
Skład: ekstrakt kokosowy 85%, woda
Cena: 8,49 zł za 400 ml
Dostępność: sklepy internetowe (link) lub stacjonarnie (Tesco, Leclerc)


Dobry skład ma też mleko kokosowe Eco Mil, ale jest ono trudniej dostępne i trochę droższe od mleka kokosowego w puszce marki Real Thai.

Eco Mil Mleko kokosowe niesłodzone bio
Skład: woda, mleko kokosowe*(8,5%), skrobia z tapioki*, lecytyna słonecznikowa, naturalny aromat kokosowy*, sól morska. *składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych.
Cena: 11,90 zł za 1 l
Dostępność: sklepy internetowe (link)

3. Domowe mleko migdałowe

Kolejnym odżywczym dodatkiem do koktajlu jest domowe mleko migdałowe. Dokładny przepis na zrobienie tego mleka znajdziecie tutaj. Mleko migdałowe robi się równie prosto jak mleko kokosowe. Migdały, które wykorzystujemy do zrobienia mleka należy wcześniej namoczyć. Ja zalewam je wodą i zostawiłam na noc w lodówce. Po odsączeniu wrzucam migdały do blendera, dodaję 2 szklanki wody i blenduję. Gotowe mleko przelewam przez sitko dokładnie dociskając do sitka zblendowane migdały. Następnie ponownie wrzucam odciśnięte wiórki migdałowe do blendera, zalewam 2 szklankami wody, blenduję i wyciskam przez sito.

Składniki:

  • 1 szklanka migdałów
  • 4 szklanki wody

Domowe mleko migdałowe

 

4. Mleko migdałowe ze sklepu

Znalezienie dobrego mleka migdałowego w sklepie jest dosyć trudne, a dodatkowo napoje migdałowe dostępne w sklepach są dosyć drogie. Z tego powodu wolę kupić migdały i zrobić mleko migdałowe w domu. Jeśli jednak nie macie czasu na robienie mleka w domu lub nie macie blendera, to można skusić się na mleko migdałowe ze sklepu, o ile ma ono dobry skład.

Jeśli chodzi o dobry napój migdałowy ze sklepu, to mogę polecić ten marki Eco Mil. Mleko migdałowe z Eco Mil jest dosyć drogie (około 14 zł za 1 l) – jego zaletą jest jednak to, że ma w swoim składzie 7% migdałów. Poza tym w składnikach znajdziemy wodę, skrobię z tapioki i naturalny aromat migdałowy. Mleko jest dostępne w dwóch wersjach – bezcukrowej lub słodzonej (słodzikiem jest syrop z agawy). Wersja bezcukrowa jest oczywiście bardziej wskazana.

EcoMil Napój BIO migdałowy niesłodzony – bez mleka, laktozy i dodatków
Skład: woda, migdały* (7%), skrobia z tapioki*, naturalny aromat migdałowy*.
*produkt rolnictwa ekologicznego
Cena: 13,99 zł za 1 l
Dostępność: sklepy internetowe (link)

 

5. Mleko sojowe bez cukru

Dobrym dodatkiem do koktajli są też mleka sojowe – to bogate źródła białka roślinnego. Ostatnio moje ulubione mleko sojowe to napój sojowy marki Natumi. To mleko jest dostępne w moim sklepie osiedlowym, więc mogę je łatwo kupić. Ważne jest też to, że jest to napój sojowy bez dodatku cukru.

Napój sojowy bez cukru Natumi
Składniki: Woda, ziarno soi* (8%). *produkt rolnictwa ekologicznego.
Cena: 5-8 zł za 1 litr
Dostępność: sklepy internetowe (link) lub stacjonarne (m.in. Leclerc)

 

Podsumowanie

Dobrze skomponowane koktajle to prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych. Jeśli do swoich koktajli dodacie któryś z powyższych płynnych składników, to będzie on nie tylko odżywiał, ale i doskonale nawadniał organizm. Oczywiście woda też jest dobrym dodatkiem do smoothie – ja jednak wolę uzupełniać koktajl płynem, który jest bardziej odżywczy. Jeśli jednak nie macie w domu nic innego – warto dodać choćby wodę. Do koktajli można też dodać schłodzoną zieloną herbatę. Trzeba też pamiętać o tym, aby wypijać koktajle zaraz po przygotowaniu, bo witaminy w nich zawarte szybko ulegają utlenianiu.