Eliminacja cukru z diety wcale nie musi być związana z całkowitym wykluczeniem słodkich potraw z naszego jadłospisu. Pod pojęciem “cukier” mam na myśli oczywiście cukier rafinowany (sacharozę) używany powszechnie do słodzenia dań i napojów. Kiedy chcemy posłodzić danie, to zamiast białego cukru warto wybierać jego naturalne zamienniki. Jakich naturalnych słodzików używam w kuchni? Moja lista poniżej.
Naturalne zamienniki cukru
1. Miód
To niezwykle cenny naturalny produkt złożony głównie z glukozy i fruktozy. Miód zawiera niewielkie ilości składników mineralnych i witamin z grupy B, jest jednak bogaty w substancje czynne – enzymy i substancje bakteriostatyczne. Warto pamiętać, że podgrzewanie miodu do temperatury powyżej 50 st. C niszczy większość zawartych w nim aktywnych substancji. Jeśli więc słodzimy herbatę miodem, lepiej dodawać miód kiedy napój jest schłodzony.
2. Rodzynki
Doskonałe do słodzenia owsianek, ciastek czy innych deserów. Rodzynki to mój uniwersalny słodzik, który dodaję często do potraw. Świetnie sprawdzają się też w sałatkach owocowych lub jako ciekawy dodatek do sałatek warzywnych. W sklepach warto wybierać rodzynki, które nie zawierają substancji konserwujących. Kiedy dodajecie rodzynki do potraw, dobrze jest wcześniej zalać je wodą – wtedy nabiorą objętości i będą smaczniejsze.
3. Syrop klonowy
Syrop klonowy to dobry słodzik do naleśników, płatków owsianych czy kaszy jaglanej. Używam go zamiennie z miodem. Ten produkt można też stosować jako dodatek do wypieków. Syrop klonowy nie tylko słodzi potrawy. Dzięki zawartości minerałów takich jak potas, magnez, cynk korzystnie wpływa na nasz organizm.
4. Banany
Słodycz bananów to świetny słodzik. Czasem nie potrzeba nic więcej – wystarczy dodać jednego bardzo dojrzałego banana, aby danie nabrało słodkiego smaku. Świetnym przykładem są tu ciastka bananowe – czasem nie dodaję do nich nic poza bananami i płatkami owsianymi, a mimo to są bardzo słodkie. W roli słodzika świetnie sprawdzą się oczywiście też pozostałe słodkie owoce.
5. Daktyle
Uwielbiam daktyle z uwagi na ich smak i wartości odżywcze. Pisałam Wam niedawno o zaletach świeżych daktyli, ale do słodzenia różnych potraw dobrze nadają się też suszone daktyle. Wystarczy zalać je na 15 min. gorącą wodą, tak aby zmiękły.
6. Syrop daktylowy
Niedawno z daktyli zrobiłam świetny syrop daktylowy. Taki syrop możecie dodać do napojów i deserów. Zrobienie syropu daktylowego jest bardzo proste, bo są w nim tylko 3 składniki. Aby wzbogacić jego smak można dodać cynamon lub wanilię. Syrop przechowywany w szklanym słoiku jest dobry do spożycia przez 3 tygodnie. Ja na początek zrobiłam pół porcji, żeby mieć pewność, że zdążę zużyć cały produkt.
Składniki:
1 szklanka daktyli (użyłam suszonych owoców)
1 szklanka wody
1 łyżka soku z cytryny
Sposób przygotowania:
Daktyle zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na min. 15 min. Kiedy daktyle są już miękkie dodajemy sok z cytryny i wszystko blendujemy. Przelewamy całość do szklanego słoika i wkładamy do lodówki.
Podsumowanie
Udało mi się wyeliminować z mojej diety biały cukier właśnie dzięki naturalnym słodzikom. W zdrowej kuchni można od czasu do czasu użyć naturalnych zamienników cukru. Warto jednak pamiętać, że muszą być one dodawane w umiarkowanych ilościach, bo mimo, że to naturalne cukru, to jednak są to cukry proste zawierające dużo kalorii. Nie mam doświadczeń z używaniem ksylitolu czy stewi, ale zamierzam w przyszłości wypróbować oba te słodziki. Póki co wystarczały mi powyższe substytuty cukru. Może kiedy zacznę piec więcej ciast, to znajdę zastosowanie dla tych stewi czy ksylitolu. Przedstawione w dzisiejszym tekście naturalne słodziki mają bardzo słodki smak, wiec wystarczy niewielka ich ilość, aby potrawa zyskała słodki smak.
Dajcie znać w komentarza, jakich zamienników cukru używacie w swojej kuchni. Udało Wam się całkowicie wyeliminować z diety biały cukier?