Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Zapytaj dietetyka   -  Pytania i odpowiedzi na temat zdrowia

Pytania i odpowiedzi na temat zdrowia

Dziś na blogu pierwszy wpis z nowej kategorii pt. „Pytania i odpowiedzi”! W tym cyklu będę przedstawiać zagadnienia, jakie ktoś wpisuje w google trafiając na mój blog. Choć niektóre hasła są bardzo zabawne, to nie chcę, aby wpisy z tego cyklu pełniły jedynie funkcję rozrywkową. Przy okazji będę tu przemycać pytania, na które warto znać odpowiedź. Zaciekawieni? Zapraszam na wpis. Poniżej najciekawsze z zapytań w google, które kierują na mój blog. Każde z haseł opatrzyłam moim komentarzem.

czy czekolada milka jest zdrowa
Jeśli na jedzenie słodyczy spojrzymy jak na coś, co polepsza nasz nastrój, to tak – jedzenie czekolady może być małym elementem przyczyniającym się do zdrowego organizmu. Trzeba oczywiście uważać z ilością, o czym pisałam kiedyś w tekście na temat cheat meal. Kupując czekoladę najlepiej wybierać taką, która ma dużą zwartość kakao – im więcej kakao w czekoladzie, tym lepiej.

jem 200 g czekolady dziennie
A jeśli już mówimy o dziennych dawkach – 200 gramów czekolady dziennie (dwie klasyczne tabliczki), to zdecydowanie za dużo. Ja dwie tabliczki ciemnej czekolady jem czasem przez dwa tygodnie.

czy jedząc ciastka belvita schudne?
Na śniadanie radziłabym jednak coś bardziej pożywnego, np. pyszny żółty koktajl odchudzający na bazie ananasa. Przepis na ten i inne koktajle odchudzające znajdziecie tutaj.

czy majonez zabija witaminy w surowce
Choć dodatek majonezu nie unicestwi witamin, które są w pomidorach lub sałacie, to lepiej sałatki wzbogacać o dobre tłuszcze, takie jak np. oliwa z oliwek. Dobrym pomysłem jest też zastąpienie majonezu jogurtem naturalnym.

jak zrobić chałwe bez węglowodanów
Podstawowy składnik chałwy to ziarna sezamu, które są bogate w dobre dla zdrowia tłuszcze, węglowodany i błonnik. Z tego powodu zrobienie chałwy bez węglowodanów nie jest możliwe, bo chałwa bez sezamu nie będzie chałwą. Przepis na domową wersję tego smakołyku znajdziecie tutaj.

czy banany zawirają dużo cukru
Tak, banany mają wysoką zawartość cukrów prostych, dlatego ja uwielbiam używać je jako naturalnego słodzika. Zawartość cukrów prostych dla 100 gramów tych owoców to 12 g. Dla porównania – truskawki mają 5 gramów cukrów prostych na 100 g.

czy można jeść żółte w środku awokado
Awokado to owoc, który w środku jest zielony i żółty, dlatego zjedzenie części żółtej będzie jak najbardziej okay :-)

czy koncentrat pomidorowy ma cukier
W koncentracie pomidorowym znajdziemy bardzo dużo cukrów prostych, najczęściej będzie to około 14 gramów cukrów na 100 g.

ile kcal ma lyk herbaty z cukrem
To zależy od tego, jak duże łyki robimy. Na przyszłość radzę jednak po prostu nie słodzić herbaty – wtedy jeden łyk będzie miał zero kalorii.

jeżeli jem czekoladę i piję dużo wody to szkodzi to mojej cerze?
Woda wpływa dobrze na stan naszej cery, z czekoladą może już być różnie. O tym, co wpływa negatywnie na stan mojej cery pisałam kiedyś tutaj.

produkt ekstrudowany czy to jest zdrowe
To pytanie bardzo mi się spodobało, dlatego postanowiłam zgłębić temat. Czy produkty ekstrudowane są odżywcze i mogą być składnikiem zdrowej diety? Czy też lepiej ich nie jeść? O odpowiedź na to zagadnienie spytałam dietetyczkę Paulinę Gąsiewską, dyplomowaną specjalistkę do spraw żywienia i dietetyki.

Produkty ekstrudowane są zwykle produktami o wysokim stopniu przetworzenia, stąd ich wartość odżywcza będzie (najczęściej) niższa od wartości odżywczej swoich niskoprzetworzonych odpowiedników takich jak np. płatki owsiane vs płatki zbożowe ekstrudowane (chyba, że będą zawierały np. dodatek witamin). Dodatkowo sam proces ekstruzji wywołuje stratę witamina, zwłaszcza A, E, C, B i kwasu foliowego. Stosowane jako dodatek mogą być składnikiem zdrowej diety, ale nie powinny stanowić jej podstawy.

Z uwagi na wysoki sposób przetworzenia coraz większej ilości produktów i zwiększonej zawartości w nich różnych dodatków np wpływających na zwiększenie trwałości, powinniśmy sięgać po żywność o możliwie niskim stopniu przetworzenia. Zwykle takie nieprzetworzone produkty będą zawierały więcej składników odżywczych, błonnika pokarmowego, będą charakteryzowały się również niższym IG i mniejsza zawartością sztucznych dodatków.

czy lepiej jesc czekolade rano czy wieczorem przed snem
Warto trzymać się zasady – im później tym mniej słodyczy.

czy male marcheweczki pakowane sa zdrowe
To w końcu warzywa, więc tak!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że moje zestawienie haseł z googla przypadło Wam do gustu. W tym cyklu chcę też odpowiadać na pytania pochodzące bezpośrednio od Was. Jeśli macie jakieś pytanie dotyczące zdrowia, na które szukacie odpowiedzi, to pytajcie w komentarzach.

 

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.