Organizacja codzienności z niemowlakiem w domu to ogromne wyzwanie. Każdy świeżo upieczony rodzic wie, że życie po urodzeniu dziecka zmienia się. Te zmiany mogą być mniejsze lub większe w zależności od tego, jak bardzo wymagający maluch zamieszka w naszym domu, ale nie ma wątpliwości, że życie z maleństwem wpływa na naszą codzienność. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać, w jaki sposób udało mi się zorganizować przestrzeń w mojej kuchni, aby pogodzić zdrowe podejście do życia z opieką nad niemowlakiem. Dzięki sprytnym produktom marki Tchibo, która jest partnerem tego wpisu, nie było to takie trudne! Jak wyglądają teraz moje posiłki? Z jakich składników korzystam w kuchni najczęściej? Jakie rozwiązania sprawdziły się w tych pierwszych miesiącach macierzyństwa? Szczegóły poniżej!
Czy posiadanie dziecka bardzo zmieniło moje dotychczasowe życie?
Moja córka jest radosnym i spokojnym dzieckiem, więc zmiany, jakie zaszły w życiu po jej urodzeniu, nie są tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać. Nadal znajduję czas na pracę, codzienne małe przyjemności, czytanie książek czy oglądanie seriali. Część przyjemności, takich jak chociażby spacery, to czas, który spędzam razem z córką, dzięki czemu odpoczywam w czasie opieki nad małą. Moja córka przesypia niemal całe noce, więc w tym aspekcie również nam się poszczęściło. Mimo wszystko nigdy nie powiedziałabym, że wraz z urodzeniem dziecka moje życie prawie się nie zmieniło, bo zmiana jest ogromna. Poza byciem mamą mogę realizować się w innych aspektach, ale jednak wymaga to nie lada wysiłku i organizacji. Tak naprawdę wszystko jest podporządkowane opiece nad córką, a pozostałe rzeczy spadają na drugi plan.
Cały czas karmię piersią i z tego względu to na mnie spoczywa obowiązek zapewnienia mojej córce regularnych dostaw mleka. Absolutnie nie narzekam na taki stan rzeczy, bo macierzyństwo i miłość do córki to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie przytrafiły mi się w życiu. Wiem jednak jak trudno czasem pogodzić potrzebę odpoczynku i rozrywki z opieką nad niemowlakiem. A te potrzeby przecież cały czas są, bo wraz z urodzeniem dziecka nie znika pasja do czytania czy ochota na oglądanie najnowszych produkcji filmowych. Wręcz przeciwnie – opieka nad dzieckiem potrafi tak zmęczyć, że możemy potrzebować dodatkowej dawki relaksu i odprężenia. Doba wydaje się czasem zbyt krótka, bo codziennie chcę mieć czas na zabawę z dzieckiem, pracę, zakupy, sprzątanie i odpoczynek.
A przecież do ogarnięcia jest jeszcze niezwykle ważna kwestia związana z dobrym odżywianiem, bo dieta mamy karmiącej musi być pełna wartości odżywczych i po prostu zdrowa. Zapotrzebowanie kaloryczne podczas karmienia piersią zwiększa się aż o 500 kcal, a to oznacza, że muszę jeść więcej, a czasu na przygotowanie posiłków mam mniej, niż kiedyś. Staram się w tym wszystkim znaleźć równowagę i cały czas uczę się, jak dobrze zaplanować dzień, aby było w nim miejsce na zdrowe jedzenie. Co się u mnie sprawdza?
Moja organizacja kuchni z niemowlakiem w domu
Jak obecnie wygląda porządkowanie i przechowywanie produktów spożywczych w mojej kuchni? Mam małą kuchnię, więc istotne jest przede wszystkim odpowiednie zagospodarowanie wszystkich szafek. Więcej informacji o tym, jak zorganizować przestrzeń w niewielkiej kuchni, znajdziecie w tym wpisie. Uwielbiam idealny porządek w kuchni, dlatego staram się sprzątać na bieżąco – w przeciwnym wypadku nie miałabym miejsca na przygotowanie posiłków. Szczególnie w okresie przedwiosennym mam ogromną potrzebę sprzątania, wyrzucania zbędnych rzeczy i porządkowania szafek z zapasami. Pewne składniki, takie jak płatki owsiane, orzechy, makarony, chcę mieć zawsze pod ręką. Wszystkie najczęściej używane przeze mnie produkty przechowuję w słoikach lub przezroczystych pojemnikach kuchennych. Dobrze sprawdzają się pojemniki ze szczelnie zamykanymi pokrywkami, bo dzięki temu produkty są chronione przed dostępem powietrza.
Z jakich produktów obecnie korzystam w kuchni najczęściej?
W mojej kuchni królują składniki, które wymieniam poniżej. Zimą unikam jedzenia pomidorów, bo nie smakują mi one tak, jak latem. Zamiast tego wybieram kiszone ogórki czy paprykę. W mojej diecie są obecne głównie produkty roślinne – ze składników pochodzenia zwierzęcego używam jedynie jajek, od czasu do czasu jem też sery i jogurty naturalne.
Składniki suche: płatki owsiane, płatki jęczmienne, płatki jaglane, kasza jaglana, komosa ryżowa, siemię lniane, nasiona chia, kasza gryczana niepalona, makaron pszenny pełnoziarnisty, makaron z ciecierzycy, makaron z soczewicy, ryż brązowy, ciecierzyca, czerwona soczewica
Warzywa i grzyby: bataty, ziemniaki, brokuły, kalafior, papryka, marchewka, szpinak w liściach, jarmuż, ogórki kiszone, pieczarki
Owoce: awokado, banany, jabłka, gruszki, pomarańcze
Mrożonki: mrożony szpinak, mrożone maliny, mrożone truskawki
Dodatki: oliwa z oliwek, masło orzechowe, tahini, kakao, rodzynki, daktyle, orzechy – nerkowce, włoskie, laskowe, syrop klonowy, tofu, mleko sojowe, mleko kokosowe, jajka, sos sojowy, pomidory w puszce, passata pomidorowa, pesto
Przyprawy i zioła: cynamon, kurkuma, sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, papryka wędzona, świeża bazylia, natka pietruszki
Moje rozwiązana na szybkie posiłki
Planowanie śniadań
Śniadania to u mnie zwykle jajka w różnej postaci – najczęściej jem jajecznicę z trzech jajek. Myślę, że moja córka też polubi takie śniadania – już niebawem czeka nas rozszerzanie diety i z pewnością zaproponuję jej taki posiłek, bo chcę wprowadzać pokarmy metodą blw. Ciekawy gadżetem do przygotowania jajek są silikonowe foremki – dzięki nim można przygotować jajka w niebanalny sposób, który z pewnością spodoba się szczególnie dzieciom. Okrągłą foremkę zamierzam wypróbować do smażenia placuszków.
Drugim najbardziej lubianym przeze mnie rodzajem śniadań są owsianki – jej jem o każdej porze roku zmieniając jedynie dodatki. Latem uwielbiam owsianki z malinami i borówkami, zimą zadowalam się owsiankami z bananami i jabłkami. Hitem jest owsianka nocna, którą robię wieczorem. Moją nocną owsiankę przygotowuję w dużym poręcznym pojemniku – rano wystarczy wyjąć go z lodówki, dodać owoce i gotowe! Dla mamy, która ma rankiem mało czasu, to rozwiązanie idealne. Pojemnik, w którym zrobiłam moja owsiankę znajdziecie tutaj. Z powodzeniem można go też używać do przechowywania zup czy do spakowania warzyw na przekąskę.
Moja nocna owsianka – przepis na jedną porcję:
- 6 łyżek płatków owsianych
- 1 łyżka nasion chia
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 1 łyżeczka kurkumy + szczypta czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka orzechów nerkowca
- 1 łyżka rodzynek
- 1 szklanka napoju sojowego
Napoje
Każda mama doskonale wie o tym, że życie z niemowlakiem w domu czasem bywa tak absorbujące, że wypicie ciepłej kawy czy herbaty graniczy z cudem. Dlatego lubię parzyć sobie herbatę w kubku, który można zakryć specjalnym wieczkiem – dzięki temu gorący napój tak szybko nie stygnie. Ciekawym patentem, który podpatrzyłam u mojego partnera, jest robienie kawy czy herbaty w kubku termicznym. Na początku takie rozwiązanie wydawało mi się dziwne, bo kubków termicznych używałam zwykle podczas spacerów czy podróży autem. Okazuje się jednak, że zrobienie sobie kawy w takim kubku to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w domu podczas opieki nad dzieckiem – dzięki temu nasza kawa nie stygnie tak szybko i są większe szanse na wypicie jej, kiedy jeszcze jest ciepła.
Planowanie obiadów
Jakie rozwiązania wprowadziłam w życie, aby szybko przygotować zdrowe posiłki? Codziennie jem proste potrawy – chcę, aby zrobienie obiadu czy kolacji zajmowało mi jak mniej czasu. W moim przypadku nie sprawdza się gotowanie większych ilości jedzenia na kilka dni i mrożenie potraw – nie lubię gotować wielkich ilości jedzenia. Zdecydowanie lepiej wychodzi mi szybkie przygotowanie sobie codziennie czegoś pysznego. Lubię posiłki, których zrobienie zajmuje mi dziesięć, maksymalnie trzydzieści minut.
Planowanie zakupów
Robiąc zakupy mniej więcej planuję swoje posiłki, ale tutaj też nie narzucam sobie sztywnych wytycznych. Kupując produkty spożywcze myślę o obiadach, które będę z tych składników przygotowywać. Listę obiadów na dany tydzień zwykle miałam w głowie – od niedawna czasem wpisuję pomysły na posiłki na tablicy kredowej, która wisi na lodówce. W ten sposób zawsze wiem, co zjeść na obiad. Te tablice to moje odkrycie – nie trzeba malować ściany specjalną farbą, wystarczy nakleić tablice na dowolną gładką powierzchnię.
Co znalazło się ostatnio na mojej tablicy?
- Makaron z pesto – jak zrobić doskonałe zielone pesto
- Pieczone bataty + smażone tofu + ogórki kiszone + pieczarki
- Pieczone ziemniaki + szpinak w liściach + jajka
- Sałatka z brokułem (brokuł gotowany na parze, ser feta, słonecznik, suszone pomidory)
- Makaron z sosem pomidorowym
- Zupa krem – zupa krem z dynią, ciecierzycą i kolendrą
- Bowl warzywny – moja wersja Buddha Bowl
Jak widzicie powyżej – moje posiłki są naprawdę proste. Czasem po prostu obieram jednego batata i dwa małe ziemniaczki – następnie kroję je w kawałki, posypuję przyprawami, polewam oliwą i piekę przez 30 minut w piekarniku. Po 15 minutach do pieczonych batatów i ziemniaków dodaję trzy średnie pieczarki, które zjadam jako dodatek do obiadu. W czasie, gdy pieką się warzywa, przygotowuję tofu. Odsączam tofu, kroję je na kawałki i smażę z każdej strony na odrobinie oliwy z oliwek. Po około pięciu minutach smażenia posypuję tofu wędzoną papryką, dodaję trochę wody i sosu sojowego. Całość smażę jeszcze chwilę aż sos odparuje i gotowe!
Uwielbiam takie proste obiady. Pieczone warzywa, pieczarki, makaron z sosem pomidorowym i warzywami, makaron z pesto – to są moje rozwiązania, które świetnie teraz się sprawdzają. Mam w domu dużo książek kucharskich z pysznymi przepisami, ale obecnie rzadko z nich korzystam. Bycie mamą sprawiło, że w kuchni częściej wybieram naprawdę proste i sprawdzone przepisy. Brak pomysłu na obiad? Wystarczą mi pieczone warzywa, brokuł gotowany na parze i połówka awokado.
Podsumowanie
Każdy dzień z córką to nowa przygoda. Uwielbiam być mamą i spełniam się w tej roli. Codziennie uczę się na nowo tego, jak dobrze przeżyć dzień i zrealizować choć część z tego, co sobie zaplanowałam. Myślę, że ważna jest tutaj elastyczność i brak sztywnych planów, bo życie z niemowlakiem w domu potrafi być zaskakujące, ale to właśnie warto docenić. Nie znam mamy, która narzeka na nudę :-) Ps. Zerknijcie też do Szczeslivej i zobaczcie, jakie pyszności przygotowała.
Wszystkie wymienione przedmioty znajdziecie na Tchibo.pl oraz w sklepach stacjonarnych Tchibo.
Partnerem wpisu jest Tchibo.
Dołącz do moich kanałów social media!
Facebook: https://www.facebook.com/agataberrypl/
Instagram: https://www.instagram.com/agataberry/
Wyświetl ten post na Instagramie.