Wiele razy pisałam Wam o tym, że nie jestem zwolenniczką diet odchudzających. Moim zdaniem najlepszym, najzdrowszym i najbardziej skutecznym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest trwała zmiana nawyków żywieniowych. Z przerażeniem obserwuję i czytam o szybkich metodach na schudnięcie i właśnie dziś chciałabym poruszyć na blogu ten temat. Niestety wiele dziewczyn i kobiet wierzy w to, że jakimś cudem da się szybko schudnąć bez zdrowej diety i aktywności fizycznej. Czasem ludzie decydują się na głodówki lub drastyczne ograniczenie kalorii w nadziei, że to przybliży je to do zgubienia zbędnych kilogramów. W moim tekście przeczytacie o najpopularniejszych mitach związanych z odchudzaniem.
Mit 1: Tabletki na odchudzanie to dobra metoda na zgubienie zbędnych kilogramów
Chcesz zgubić zbędne kilogramy bez wysiłku? Wystarczy zażyć tabletkę na odchudzanie. Gdyby to było takie proste, to nie mielibyśmy na świecie epidemii otyłości. Różnego rodzaju środki na odchudzanie są nadal bardzo popularne. Kobiety z nadwagą chcą wierzyć w to, że “cudowna” ziołowa herbatka czy tabletki na odchudzanie będą kluczem do wymarzonej figury. Preparaty na odchudzanie to suplementy diety, czyli produkty, których działanie nie jest potwierdzone. Warto pamiętać, że większość tego typu tabletek nie działa, co więcej – może powodować skutki uboczne.
Przed zakupem tabletki warto sprawdzić, czy dany produkt znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety.
Informacje o suplementach możesz sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jeśli nie znajdziesz danego suplementu w rejestrze, to nie kupuj go. Pamiętaj też o tym, żeby nie kupować tabletek i suplementów diety nieznanego pochodzenia, gdyż mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.
Mit 2: Najlepszy sposób na odchudzanie to drastyczne ograniczenie kalorii przy intensywnym wysiłku fizycznym
Większość tabletek na odchudzanie nie jest skuteczna, to już ustaliliśmy. Producenci o tym wiedzą i na każdym preparacie na odchudzanie znajdziemy formułkę w stylu: “Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety”. To dosyć logiczne, że codzienne połykanie “cudownej” tabletki i zajadanie się chipsami nie sprawi, że schudniemy. Co więc robią dziewczyny pragnące szybko zgubić zbędne kilogramy? Drastycznie ograniczają spożywane kalorie i zaczynają intensywne treningi. Jedzenie po 1000 kcal dziennie i mordercze kilkugodzinne treningi doprowadzają jednak ich organizm do ruiny. Niestety piszą do mnie dziewczyny, które właśnie w ten sposób chcą osiągnąć szczupłą sylwetkę.
Zawsze czytając tego typu listy jestem wstrząśnięta tym, że dążenie do szczupłej sylwetki jest dla tych osób ważniejsze niż zdrowie.
Te dziewczyny przestają miesiączkować, ich skóra traci blask, a włosy wypadają. Ich organizm jest wycieńczony i w ten właśnie sposób reaguje na niedożywienie, brak witamin i składników mineralnych. Takie osoby podążają za wymarzoną figurą zapominając, że zdrowie jest najważniejsze. Boją się, że jeśli przestaną ćwiczyć, to natychmiast przytyją. Jednocześnie nie mają siły na ćwiczenia, bo prawie nic nie jedzą. To błędne koło, w które niestety wpada wiele dziewczyn i kobiet, którym brakuje cierpliwości i, idąc na skróty, niszczą swoje zdrowie.
Nadwaga i otyłość jest niebezpieczna dla organizmu, ale takie odchudzanie nie tylko wyniszcza organizm fizycznie, ale i może prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja i bulimia. Warto pamiętać, że zdrowe chudnięcie to takie, w którym tracimy 0,5-1 kg na tydzień. Odchudzane, czyli pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej, nie może zachodzić przy jednoczesnym narażaniu organizmu na stan niedoborów prowadzący do choroby. Jeśli podczas odchudzania zaczynają wypadać włosy i zanika miesiączka, to jest to wyraźny sygnał do tego, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Bardzo przestrzegam wszystkie odchudzające się dziewczyny przed dietami, które prowadzą do wyniszczenia organizmu.
Mit 3: Nie lubię ćwiczyć, więc wystarczy, że ograniczę kalorie
Czasem osoby na diecie uważają, że ograniczenie kalorii to klucz do wymarzonej sylwetki. Tymczasem fakt, że zgubimy zbędne kilogramy nie sprawi, że nasze ciało będzie ładne. Zdrowa, pięknie wyglądająca osoba to taka, która ma silne ciało. A silne ciało to odpowiedni poziom tkanki mięśniowej. Regularny wysiłek fizyczny połączony ze zbilansowaną dietą, to zatem klucz do sukcesu.
Mit 4: Jeśli uprawiam sport, to mogę jeść co chcę
Przeciwieństwo poprzedniej postawy – sport tak, ale zdrowa dieta już niekoniecznie. Czasem słyszy się, że aby stracić zbędne kilogramy wystarczy intensywnie ćwiczyć, nie zmieniając diety. Takie osoby argumentują, że trenują po to, aby jeść to, na co mają ochotę. Niestety czasem to, co jedzą lub piją tacy ludzie, nie jest dobre dla ich organizmu, a już na pewno nie sprzyja odchudzaniu. Aby mieć siłę na intensywny trening musimy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość odżywczego pokarmu. Zła dieta połączona z wysiłkiem fizycznym może podziałać na nas demotywująco, bo po prostu nie będziemy mieć siły na ćwiczenia.
Mit 5: Trzymanie się w 100% zaleceń dietetyka to klucz do zrzucenia zbędnych kilogramów
Dobry dietetyk to nie taki, który ułoży nam restrykcyjną dietę, której nie będziemy umieli przestrzegać. Kompetentny i doświadczony dietetyk to taki, który biorąc pod uwagę nasze preferencje smakowe, tak zbilansuje nam dietę, że będzie w niej miejsce na nasze ulubione posiłki (w wersji odchudzonej). Dobry dietetyk doradzi nam po prostu, w jaki sposób komponować swoje posiłki, aby były one nie tylko fit i odchudzające, ale i pyszne i pełne wartości odżywczych. Bez względu na to, czy w procesie odchudzania korzystamy z pomocy dietetyka, czy sami modyfikujemy swoją dietę, warto pamiętać o tym, że mały cheat meal nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie – drobne odstępstwa od diety pomogą nam wytrwać w zdrowych nawykach i spowodują, że dieta nie będzie kojarzyła się z wyrzeczeniem.
Mit 6: Dieta to wyrzeczenia i bez nich nie ma rezultatów
Dieta odchudzająca to proces, który nie jest łatwy. Bardzo wiele osób myśląc o diecie odchudzającej wyobraża sobie, że to czas udręki, wyrzeczeń, złego humoru, godzin na siłowni. Myślę, że odpowiednie podejście może w odchudzaniu zdziałać cuda. Jeśli myślimy o diecie jako jednym wielki okresie nieszczęść, który kiedyś musi się skończyć, to jest to niewłaściwe podejście. Warto spojrzeć na swój czas odchudzania, jak na coś bardzo pozytywnego, wręcz przyjemnego! Dlaczego? Po pierwsze – dieta to czas, w którym mamy szansę poznać mnóstwo nowych, ciekawych smaków, których do tej pory nie znaliśmy! Po drugie – warto znaleźć taki rodzaj aktywności, który będzie nam sprawiał radość. Ja lubię jogę i bieganie, ale każda aktywność, która spowoduje, że ruszycie się z kanapy będzie okay! Po trzecie- to, że w ogóle zaczęliście dietę odchudzającą, to już jest super wydarzenie – robicie coś dobrego dla swojego organizmu, sprawiacie, że Wasze ciało będzie zdrowsze i silniejsze, a to powód do dumy i satysfakcji. Takie pozytywne podejście do odchudzania sprawi, że dieta odchudzająca ma szansę być świetnym okresem w życiu, po którym nie czeka nas efekt jo-jo.
Mnóstwo pomysłów na zdrowe posiłki znajdziecie na moim Instagramie – klik.
Mit 7: Silna wola sprowadzi mnie na właściwe tory odchudzania
Czasem piszą do mnie osoby, które były lub są chore na anoreksję. Dostaję też maile, z których wynika, że ktoś jest na prostej drodze do zaburzeń odżywiania. Te osoby proszą mnie o radę, bo obsesyjnie boją się przytyć i czują do siebie obrzydzenie i wstręt. Przykro czytać tego typu listy i zawsze jedyne co mogę zrobić, to odesłać takie osoby do specjalistów. Niezwykle istotne jest uświadomienie im, że anoreksja czy bulimia to poważne choroby, z którym niełatwo sobie poradzić. Dobrze jest, aby w tej walce z chorobą ktoś wspierał osobę chorą. Może to być rodzina i przyjaciele, ale często najlepszą pomocą może okazać się doświadczony specjalista. Jeśli chcesz uzyskać wsparcie, poradę czy informacje z zakresu zaburzeń odżywiania możesz skontaktować się na przykład z tymi specjalistami: pomoc e-mail. Silna wola to za mało, aby poradzić sobie z tak poważnymi chorobami jak anoreksja czy bulimia.
Mit 8: Dieta owocowa, kapuściana, kopenhaska, Atkinsa, Dukana pomoże mi zrzucić zbędne kilogramy
Co jakiś czas słyszy się o nowym rodzaju diety, która ma przynosić wspaniałe rezultaty. Najczęściej tego typu diety oparte są na jednym składniku – to tzw. monodiety, które nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Warto wiedzieć, że cudowne diety nie istnieją, bo nie ma jednego uniwersalnego sposobu odchudzania. Każdy z nas jest inny, mamy różne upodobania, sposób życia, z różną szybkością metabolizujemy jedzenie, mamy inne obciążenia genetyczne, czy właściwe sobie choroby. Dobrze dobrana dieta odchudzająca to taka, która jest do nas indywidualnie dopasowana i dostarcza nam wszystkich składników odżywczych. Dobry dietetyk układając dietę uwzględni w niej nie tylko nasze preferencje żywieniowe, ale i styl życia czy poziom motywacji.
Mit 9: Jeśli chcę schudnąć, to na diecie będę cały czas głodny
Na diecie odchudzającej wcale nie musimy chodzić głodni! Pisałam o tym kiedyś szczegółowo w tekście o gęstości energetycznej posiłków. Osoby na dobrej diecie odchudzającej zazwyczaj jedzą częściej niż przed rozpoczęciem diety, a ich posiłki mają większą objętość. Warto pamiętać, że jedzenie jednego, dwóch dużych posiłków dziennie sprzyja odkładaniu się zbędnych kilogramów. Z kolei regularne spożywanie 3-5 posiłków rozłożonych w ciągu dnia sprawia, że nasz organizm nie obawia się głodu i przestaje gromadzić kalorie pod postacią tkanki tłuszczowej.
Mit 10: Nie muszę iść do specjalisty, żeby schudnąć
Przedstawiony powyżej mit zawiera w sobie trochę prawdy. Jeśli nie mamy dużej nadwagi i chcemy schudnąć kilka kilogramów, to wizyta u dietetyka nie jest niezbędna. Jeśli jednak zmagamy się ze sporą nadwagą lub otyłością i konieczne jest zrzucenie dużej liczby kilogramów, to pomoc dietetyka może okazać się nieoceniona. Specjalista nie tylko pomoże nam ułożyć dietę, ale i będzie motywował i wspierał w całym procesie odchudzania. Poradnie dietetyczne to także często świetne źródło prostych i pysznych pomysłów na niskokaloryczne posiłki.
Podsumowanie
Zdrowe odchudzanie to odpowiednia, indywidualnie dobrana dieta połączona z regularnym wysiłkiem fizycznym. Kluczem do szczupłej i zdrowej sylwetki jest zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych. Tylko w ten sposób schudniemy zdrowo i skutecznie, a odchudzanie nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Chudnięcie może trwać długo, ale nie warto przyśpieszać tego procesu. Jeśli mamy nadwagę lub otyłość, to najlepsze co możemy zrobić, to stopniowe gubienie kilogramów, dzięki któremu organizm będzie miał możliwość przystosować się do wprowadzanych zmian.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Polub mnie na Facebooku:
Przeczytaj też:
