Masło orzechowe i tahini to dwa składniki, które zawsze mam w kuchni. W dzisiejszym wpisie znajdziecie dwa przepisy na pyszne słodycze bez cukru – karmelki kokosowe i czekoladowe. Trudno mi zdecydować, które z tych słodkich cukierków lubię bardziej – obie wersje są przepyszne i bardzo proste do zrobienia. Inspiracją do zrobienia karmelków czekoladowych był przepis niezastąpionej Elli z książki Smakowita Ella. Ella w przepisie używa masła migdałowego, ja zaś zamieniłam je na domowe masło z orzeszków ziemnych. Karmelki zrobiłam z połowy porcji – poniżej prezentuję jednak listę składników potrzebną do przygotowania jednej porcji, tj. około 20 karmelków.
Karmelki czekoladowe z masła orzechowego
Składniki:
- 400 gramów świeżych daktyli
- 10 łyżek masła orzechowego, u mnie domowe masło orzechowe
- 4 łyżki płynnego oleju kokosowego
- 3 łyżki kakao dobrej jakości, u mnie Decomoreno
Sposób przygotowania:
Z daktyli wyjmij pestki i umieść je w rondelku z małą ilością gorącej wody. Gotuj kilka minut, cały czas mieszając, aż daktyle rozpadną się i utworzą gęstą pastę. Zdejmij garnek z ognia i dodaj pozostałe składniki – masło orzechowe, olej kokosowy i kakao. Wszystko dokładnie połącz do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeśli masa nie jest idealnie gładka można przez chwilę zblendować całość blenderem ręcznym lub kielichowym. Powstałą masę przełóż do prostokątnej foremki na ciasto wyłożonej papierem do pieczenia. Karmelowa masa powinna mieć około 1,5 cm grubości. Całość przekładamy do zamrażarki na minimum 3 godziny. Po wyjęciu kroimy na małe kawałki i owijamy w papier. Przechowujemy w zamrażarce.
Karmelki kokosowe z tahini
Składniki:
- 1/2 szklanki tahini
- 1/2 szklanki wiórek kokosowych niesiarkowanych
- 1/4 szklanki syropu z agawy (lub syropu klonowego)
- 2 łyżki płynnego oleju kokosowego
- 1/2 łyżeczki cynamonu
Sposób przygotowania:
Dodaj wszystkie składniki do miski i mieszaj do momentu, aż wszystkie składniki się połączą. Gotową masę przełóż do do prostokątnej foremki na ciasto wyłożonej papierem do pieczenia. Pasta koksowa powinna mieć około 1,5 cm grubości. Całość przekładamy do zamrażarki na minimum 1 godzinę. Po wyjęciu kroimy na małe kawałki i owijamy w papier. Przechowujemy w zamrażarce lub w lodówce. Przed zjedzeniem wyjmij karmelki, aby nieco je ogrzać.
Sprawdźcie też inne pyszne słodkości na moim Instagramie :-)