Uwielbiam kaszę jaglaną szczególnie zimą, bo to idealne śniadanie na ciepło. Ostatnio moim ulubionym śniadaniem jest budyń z kaszy jaglanej z pysznymi dodatkami. Doszłam do perfekcji, jeśli chodzi o przygotowanie takiego śniadania – mój budyń ma świetną konsystencję, jest odpowiednio gęsty i syci naprawdę na długi czas. Dzięki zawartości cynamonu, ziaren kakao i bananów to nie tylko pyszny, ale i zdrowy posiłek. Jak przygotowuję idealny budyń z kaszy jaglanej? Mój dokładny przepis poniżej.
Korzyści zdrowotne:
Cynamon
To przyprawa bogata w przeciwutleniacze. Warto dodawać go do potraw, bo reguluje poziom cukru we krwi.
Ziarna kakao
To cenne źródło błonnika pokarmowego.
Kasza jaglana
Ta kasza posiada właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu nie zakwasza organizmu. Jest też świetna w chłodne dni, bo podnosi odporność.
Banany
Banany zawierają mnóstwo cennych pierwiastków – potasu, fosforu i magnezu. To także dobre źródła witamina A, witaminy C i kwasu foliowego.
Składniki:
- 5 łyżek kaszy jaglanej
- 1 szklanka domowego mleka kokosowego
- pół szklanki wody
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka miodu
- 3 ziarna kakao, np. takie
- 1 łyżka dobrego kakao bez cukru (np. takie)
- 1 łyżka masła migdałowego
- 3 migdały
- banan lub jabłko
Do budyniu z kaszy jaglanej idealnie pasuje też domowe masło orzechowe (przepis).
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną wsypuję do małego garnka i prażę przez około 5 min. na małym ogniu cały czas mieszając. Kiedy kasza zacznie wydzielać przyjemny orzechowy aromat dodaję do niej wodę i mleko kokosowe. Gotuję całość pod przykryciem do momentu, aż kasza będzie miękka i wchłonie całą płynną część – zajmuje to około 20 min. Ugotowaną kaszę jaglaną przekładam do blendera, dodaję miód, ziarna kakao i 1 łyżeczkę cynamonu. Następnie blenduję wszystko na gładki krem. Gotowy budyń przekładam do miski, dodaję banany, masło migdałowe i migdały – posypuję cynamonem i gotowe!
Podsumowanie
Budyń z kaszy jaglanej to pyszne śniadanie, które ma w sobie mnóstwo wartości odżywczych. Zachęcam Was do częstego robienia takich zdrowych śniadań. Jeśli rano nie macie czasu na przygotowanie budyniu, to można zrobić go wieczorem, przełożyć do słoika i rano podgrzać lub zjeść na zimno. Inne pomysły na zdrowe śniadania znajdziecie we wpisie: Co jeść na śniadanie zamiast kanapek i owsianki.
Zobacz też: Nowa Ty w 6 tygodni – od czego zacząć wiosenne zmiany na lepsze?